Naučte se nosit a pečovat o pravé hedvábí

Co se Vám vybaví, když slyšíte slovo hedvábí? Vyzařuje z něj jemnost, hebkost a luxus. A přesně takovými vlastnostmi hedvábí oplývá. Ovšem pozor, hovoříme pouze o čistém přírodním hedvábí. V praxi někteří výrobci a prodejci označují jako hedvábí látky vyráběné synteticky, avšak tyto napodobeniny nikdy nedosáhnou kvalit pravého vlákna bource morušového.

DSC01228

Morušové hedvábí

Jak asi většina z vás tuší, že tento jedinečný materiál se tká z vláken kokonů (především) bource morušového. Málokdo však ví, že bourec patří do skupiny nočních motýlů a dnes ho již bohužel ve volné přírodě nenajdeme. V důsledku domestikace ztratil schopnost létat a živit se sám, je tedy plně závislý na člověku. Jeho kokon je tvořen pouze jedním neuvěřitelně dlouhým vláknem, které dosahuje téměř jednoho kilometru.

Proces péče o bource a následná výroba hedvábných nití jsou velmi náročné úkony. Ekologicky laděné však jistě potěší fakt, že na rozdíl od výroby syntetických vláken není třeba při chovu a výrobě nití využívat chemikálie, které by znečišťovaly životní prostředí. Nelze opomenout také, že bourec potřebuje pro svůj život stromy (moruše) a tak opět výrobci přispívají svou trochou do světa ekologie a udržitelnosti.

Ale zpátky k hedvábné látce samotné. Jak bylo již zmíněno, hedvábí je neuvěřitelně jemný materiál. Kromě toho se také pyšní výbornou prodyšností a díky unikátnímu povrchu vyzařuje jemný lesk. U výrobců oděvů je také oblíbený díky skvělé schopnosti vstřebávat barvy, takže dokáží docílit jedinečných odstínů a stálobarevného oblečení. Jako všechny přírodní materiály také nezadržuje pach, což jistě každý ocení.

Péče o pravé hedvábí

Bohužel má morušové hedvábí také jednu slabinu a tou je péče o něj. Pokud chceme, aby náš oblíbený kousek přežil léta nošení a praní, musíme o něj náležitě pečovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o živočišný materiál ztrácí při namočení až 80% své pevnosti a vlákna se tak mohou poměrně snadno porušit. Proto lze obecně doporučit přenechat praní profesionálům v čistírnách. Pokud se však rozhodnete pustit se do toho sami, máme pro Vás pár tipů.

Jak prát hedvábí

V první řadě je nutné vybrat správný prací prostředek. Dnes již lze v každé drogerii zakoupit prací gel s označením „vhodné pro hedvábí a vlnu“. V případě, že nemáte možnost koupě a na praní hedvábí spěcháte, lze také použít jemný šampon na vlasy bez silikonů. Pro zachování kvality látky je doporučováno prát spíše v ruce, popřípadě zvolit jemný program ručního praní s nízkými otáčkami a teplotou. Pokud Vaše pračka disponuje funkcí „více vody“ určitě ji také použijte. Zásadně však při praní nikdy nepoužívejte aviváž. V případě ručního praní je také zásadní pravidlo NEŽDÍMAT! Mohlo by dojít k popraskání vláken a znehodnocení oděvu.

Sušení a žehlení

Mokré oblečení sušte nejlépe rozložené na ručnících a pravidelně otáčejte, aby správně proschnulo. Ve chvíli, kdy je již téměř suché, je načase vytáhnout žehličku, zde pamatujte, že hedvábí nemá rádo vysoké teploty, proto žehlíme vždy na nejnižší stupeň.

Při ukládání do skříně naštěstí nehrozí, že by si na Vašich oblíbených šatech pochutnali moli nebo plíseň, takže netřeba dalších zvláštních opatření.

I přes to, že péče o hedvábí není nejsnazší, určitě se bude vyjímat v šatníku každé ženy a využijete ho při mnoha příležitostech.

V případě oblečení od značky Lucie Marim také často najdete hedvábí v kombinaci s mohérem, ale o tom zase příště. Mezitím navštivte náš e-shop.