Naučte se nosit a pečovat o pravé hedvábí
Co se Vám vybaví, když slyšíte slovo hedvábí? Vyzařuje z něj jemnost, hebkost a luxus. A přesně takovými vlastnostmi hedvábí oplývá. Ovšem pozor, hovoříme pouze o čistém přírodním hedvábí. V praxi někteří výrobci a prodejci označují jako hedvábí látky vyráběné synteticky, avšak tyto napodobeniny nikdy nedosáhnou kvalit pravého vlákna bource morušového.
Morušové hedvábí
Jak asi většina z vás tuší, že tento jedinečný materiál se tká z vláken kokonů (především) bource morušového. Málokdo však ví, že bourec patří do skupiny nočních motýlů a dnes ho již bohužel ve volné přírodě nenajdeme. V důsledku domestikace ztratil schopnost létat a živit se sám, je tedy plně závislý na člověku. Jeho kokon je tvořen pouze jedním neuvěřitelně dlouhým vláknem, které dosahuje téměř jednoho kilometru.
Proces péče o bource a následná výroba hedvábných nití jsou velmi náročné úkony. Ekologicky laděné však jistě potěší fakt, že na rozdíl od výroby syntetických vláken není třeba při chovu a výrobě nití využívat chemikálie, které by znečišťovaly životní prostředí. Nelze opomenout také, že bourec potřebuje pro svůj život stromy (moruše) a tak opět výrobci přispívají svou trochou do světa ekologie a udržitelnosti.
Ale zpátky k hedvábné látce samotné. Jak bylo již zmíněno, hedvábí je neuvěřitelně jemný materiál. Kromě toho se také pyšní výbornou prodyšností a díky unikátnímu povrchu vyzařuje jemný lesk. U výrobců oděvů je také oblíbený díky skvělé schopnosti vstřebávat barvy, takže dokáží docílit jedinečných odstínů a stálobarevného oblečení. Jako všechny přírodní materiály také nezadržuje pach, což jistě každý ocení.
Péče o pravé hedvábí
Morušové hedvábí je sice choulostivější na péči, ale není to nic těžkého a když si jednou tento proces osvojíme, jde to hravě. Pokud chceme, aby nám oblíbený kousek léta sloužil, musíme o něj náležitě pečovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o živočišný materiál, ztrácí při namočení hodně ze své pevnosti a vlákna se tak mohou poměrně snadno porušit.
Jak prát hedvábí
V první řadě je nutné vybrat správný prací prostředek. Dnes již lze velmi snadno zakoupit prací gel s označením „vhodné pro hedvábí a vlnu“. V případě, že nemáte možnost koupě a na praní hedvábí spěcháte, lze také použít jemný šampon na vlasy bez silikonů. Pro zachování kvality látky je doporučováno prát spíše v ruce (popřípadě zvolit jemný program ručního praní s co nejnižšími otáčkami ideálně 400 a teplotou 20-30 C) Pokud Vaše pračka disponuje funkcí „více vody“ určitě ji také použijte. Zásadně však při praní nikdy nepoužívejte aviváž. V případě ručního praní je také zásadní pravidlo hrubě neždímat, pouze jemně vymačkat vodu, aby nedošlo k popraskání vláken. Ideální je oděv na půl hodinky namočit do vlažné vody s rozpuštěným pracím prostředkem, potom jemně vymačkat a vysušit přebytečnou vodu například zarolováním do ručníku.
Pokud si přeci jen netroufáte, přenechejte péči o své hedvábné kousky odbornému čištění v profesionální čistírně.
Sušení a žehlení
Mokré oblečení sušte nejlépe rozložené na ručnících a dobré je i pravidelně otáčet, aby správně proschnulo. Ve chvíli, kdy je již téměř suché, je načase vytáhnout žehličku, zde pamatujte, že hedvábí nemá rádo vysoké teploty, proto žehlíme vždy na nejnižší stupeň, ideálně po rubu a nepřesušujeme.
Při ukládání do skříně naštěstí nehrozí, že by si na Vašich oblíbených šatech pochutnali moli nebo plíseň, takže netřeba dalších zvláštních opatření.
I přes to, že hedvábí vyžaduje péči, je to tak příjemný a vzdušný materiál na nošení, že se ho nebudete chtít již vzdát. Hedvábí je závislost 🙂
V případě oblečení od značky Lucie Marim také často najdete hedvábí v kombinaci s mohérem, ale o tom zase příště. Mezitím navštivte náš e-shop.