Vlastnosti mohéru a proč ho musíte mít

V předešlém článku jsme si něco řekli o hedvábí a jak o něj správně pečovat. Tentokrát se zaměříme na druhý luxusní materiál oděvů Lucie Marim a to mohér.

32932916-687F-4E46-A627-FC66537BBB4F

Mohérová vlna

Mohérová vlna se získává od angorských koz. Jejich původ není přesně známý, některé zdroje mluví o tibetských horách, ale zmínky o zpracování jejich vlny pro výrobu oblečení se objevují již okolo 8. století. Nejvíce angorských koz se v současné době chová v Jižní Africe, na Novém Zélandu nebo v Texasu a vlna se stříhá jednou či dvakrát do roka. Nejvzácnější a nejdražší je tzv. kid mohair, který se získává dvakrát do roka od mladých koz, takže vlákna jsou neuvěřitelně jemná. Čím je koza starší, mohér se stává hrubším a mění se jeho využití. Místo šál a svetrů se z mohérové vlny poté vyrábí čalounické textilie, koberce nebo nástěnné dekorace.

Vlastnosti mohéru

Mohér má mnoho skvělých vlastností. Na první pohled je velmi jemný, lesklý a nadýchaný. Avšak i přes lehkost materiálu patří k nejpevnějším živočišným materiálů, neztrácí tvar, nemačká se a na rozdíl od ovčí vlny výrazně méně žmolkuje a nekouše. Také oplývá antibakteriálními vlastnostmi, díky čemuž neabsorbuje pach a není nutné ho příliš často prát. Díky struktuře vláken také výborně absorbuje barvy, čili oděvy z mohéru jsou stálobarevné. Mohér je ceněný kvůli své výtečné hřejivosti (nejhřejivější živočišný materiál), takže i velmi lehký mohérový svetřík zahřeje jako žádný jiný.

Z počátku může Váš nový mohérový kousek tzv. pouštět chlupy. Jedná se o přirozenou vlastnost, která časem zmizí. Doporučujeme tedy před každým nošením jemně oděv vyklepat a zbavit ho tak nadbytečných vláken. Jakmile tento problém zmizí, máte ve skříni téměř nesmrtelný kousek nadčasového luxusu.

Péče o oblečení z mohéru

Jako u většiny živočišných materiálů, je údržba sice poněkud náročnější, ale pokud o svůj milovaný kousek budete správně pečovat, bude vás provázet velmi dlouho. I přesto, že se jedná o velmi pevný materiál, musíme být při praní opatrní. Zásadní je výběr správného pracího gelu (prášek nedoporučujeme kvůli horší rozpustnosti). Vždy volíme gel na vlnu a pereme raději v ruce ve vlažné vodě. Nikdy oděv nedrhneme, pouze jemně vymačkáme, mohlo by dojít k narušení vláken a na oblečení by se mohly objevit nežádoucí žmolky. Stejně jako u hedvábí sušíme nejlépe položené na ručníku nebo rozložené na sušáku. Na rozdíl od hedvábí však mohér nežehlíme! Pro maximální ochranu Vašeho oblečení z mohéru doporučujeme uložit do skříně také sáček se sušenou levandulí, jelikož moher moly neodpuzuje.

Ať už se rozhodnete pro mohér kvůli báječným vlastnostem nebo luxusnímu vzhledu, rozhodně mu dejte šanci. Obohatí Váš šatník v duchu slowfashion o další fascinující kousek, kterého se už nebudete chtít vzdát. Oděvy od Lucie Marim často kombinují mohér a hedvábí, čímž vzniká snad až éterické spojení elegance a ženskosti s nezapomenutelným designem.